Internet

Technologický pokrok nejde zastavit, což je možné vidět i na naší společnosti, kde se bez připojení k internetu již prakticky neobejdeme. Přístup k němu potřebujeme nejen v práci a ve škole, ale i doma. Díky internetu tedy můžeme využívat služby, o kterých se nám ještě před pár lety nesnilo. Kromě chytrých mobilů totiž máme už i chytré domy, které by bez připojení k internetu nefungovaly. Aby ale vše šlapalo tak jak má, je potřeba mít kvalitní připojení k internetu. Podle čeho byste ho měli vybírat a jaké typy internetového připojení existují? Na to se podíváme v našem srovnání a článku.

Jak vybrat nejlepší internet?

Jaké existují typy internetového připojení?

Internet je sice jenom jeden, ale přijímat ho můžeme hned několika způsoby. Zpravidla záleží na tom, kde bydlíte a jaké možnosti jsou ve vaší lokalitě dostupné. S markantnějšími rozdíly se setkáte převážně mezi internetovým připojením ve městě a na vesnici, přičemž je třeba zhodnotit i to, jak moc je daná oblast odlehlá.

Pevný internet

První z možností, kterou si při sjednání internetového připojení můžete zvolit, je pevný internet. Ten se obecně vyznačuje vyšší stabilitou a rychlostí. Právě proto je o něj i mnohem větší zájem. Bohužel pevný internet není dostupný všude, přičemž nejčastěji se s ním setkáte hlavně ve městech. Nejhůře jsou na tom odlehlá místa na vesnicích či na okraji měst.

K jeho zapojení je třeba kabel především z optické sítě s označením FFTx či ETTH, která je považována za nejrychlejší a zároveň nejmodernější typ pevného internetového připojení. Existuje i jeho alternativa v podobě metalické sítě, která má mnohem větší pokrytí a tím pádem je i dostupnější. Nejčastěji je uváděna pod zkratkou ADSL či VDSL, přičemž internet můžete přijímat přes běžné telefonní kabely.

Výhody a nevýhody pevného internetu

Výhody pevného internetu

  • stabilnější internet
  • vyšší rychlost připojení

Nevýhody pevného internetu

  • není dostupný ve všech lokalitách

Internet vzduchem  

V oblastech, kde není pevný internet dostupný, je možné sjednat si internet vzduchem, který je známý také jako bezdrátový internet. Ten přijímáte skrze Wi-Fi router, který následně internetové připojení rozvádí po vašem domě. Zde vstupují do hry další faktory, které ovlivňují kvalitu a rychlost připojení.

Stačí, když router umístíte na nevyhovující místo a internet bude výrazně pomalejší nebo bude mít i časté záseky. Problém však představují i výkyvy počasí, během kterých bezdrátový internet funguje bez výpadků jen výjimečně. Kvalitu připojení můžete navýšit výběrem pořádného Wi-Fi routeru, který dokáže fungovat na požadovaném výkonu.

Výhody a nevýhody internetu vzduchem

Výhody internetu vzduchem

  • snadnější připojení
  • dostupný téměř všude

Nevýhody internetu vzduchem

  • časté výpadky
  • nižší rychlost
  • nutné pořídit Wi-Fi router

Podle čeho byste měli internet vybírat?

Podobně jako i u jiných služeb, je vhodné vybírat internet opravdu pečlivě – nejenže se vyhnete nepříjemnostem v budoucnu, ale můžete i výrazně ušetřit. Aby to nebylo zas tak jednoduché, je nutné zhodnotit hned několik parametrů, ve kterých může být někdy i pěkně složité se vyznat. Níže se tedy podíváme na vše, co byste měli před sjednáním internetového připojení zvážit.

Využití internetu

Na úplném začátku se vyplatí popřemýšlet nad tím, za jakým účelem chcete internet využívat. Od vašich nároků se pak budou odvíjet jednotlivé parametry spojené s internetem. Především záleží na tom, jaké činnosti a kolik zařízení, chcete mít k internetu pravidelně připojeno. Pokud si vystačíte s jedním notebookem a chcete být pouze v obraze, vědět, co se děje ve světě, občas napsat e-mail a projíždět sociální sítě, určitě si vystačíte se základními variantami. Naopak v případě, že chcete internet využívat opravdu na plno a mít k němu připojenou celou domácnost, budete muset sáhnout po větším kalibru.

Typ internetového připojení

Na začátku jsme si představili, jaké typy internetového připojení existují, a to právě za účelem toho, abyste si byli schopni udělat přehled o tom, který typ pro vás bude nejlepší. Pevný internet ocení zejména lidé, kteří se spoléhají na internet ve velkém a mají doma například chytrou domácnost. Běžná rodina si většinou vystačí i s bezdrátovým internetem, který dokáže svojí výkonností někdy i překvapit. Bohužel čemu se nevyhnete jsou časté výpadky během špatného počasí, což vám může způsobit i nemalé problémy.

Rychlost internetového připojení

V ruku v ruce s typem internetového připojení jde i jeho rychlost, která by měla být adekvátní k vašim požadavkům na jeho výkon. Pomalý internet vám, když budete mít štěstí, vystačí na občasné hledání na Googlu či odeslání několika e-mailů – film či hudbu si s ním bez zbytečného sekání pustíte jen výjimečně.

Pro plynulý chod všech zařízení a spotřebičů včetně IPTV budete potřebovat mnohem vyšší rychlost. Pozor byste si měli dát i na to, jakou síť vaše připojení využívá. Běžným standardem je 4G, přičemž se pomalu přechází na 5G. Tu dokážou přijímat pouze zařízení, která jsou k tomu uzpůsobena. To neznamená, že je nebudete moci používat i nadále. Pokud však nebudou schopni připojit se na 5G síť, budete zbytečně platit za extra rychlý internet, který ani nevyužijete.

  • 10 Mbps – je vhodné, pokud internet využíváte pouze k projíždění Googlu či odesílání e-mailů,
  • 20 Mbps – postačí vám v běžné domácnosti, kdy využíváte více zařízení a zároveň sledujete například IPTV,
  • 50 Mbps – se vyplatí domácnostem, které využívají internet denně a vlastní například chytrou domácnost, nebo mají doma nadšeného hráče videoher,
  • 100 Mbps – ideální řešení pro firmy či podnikatele, kteří potřebují k internetu připojit hned několik zařízení najednou.

Bonusy a výhodné nabídky

Každý poskytovatel internetu nabízí různé bonusy a výhodné nabídky, které můžete při sjednání internetu využít. Nejvíce vymáčknete především z předních poskytovatelů sítí, kteří mají ve svém portfoliu i další služby, které vám mohou složit do jednoho výhodného balíčku. Ve výsledku můžete ušetřit i stovky korun, když si internet, mobilní tarify a IPTV sjednáte u jednoho poskytovatele. Výhody se mohou týkat i koupě Wifi-routeru, který nemusí být zrovna levný.

Trocha historie – Jak vznikl internet?

Na úplném začátku se trochu vrátíme do historie a podíváme se na to, jak internet vůbec vznikl. Jedině tak vám dokážeme přiblížit opravdovou podstatu internetu, včetně toho, jak funguje a proč ho vůbec někdo vytvořil. Jedeme na to.

Kde se vzal internet?

Internet je sice v současnosti považován za samozřejmost, v minulosti tomu tak ale nebylo. Jeho historie se totiž začala psát teprve během 60. let minulého století, a to v souvislosti se studenou válkou, která tou dobou probíhala. Jak je známo, Američané a Rusové se snažili předhánět v tom, kdo dosáhne většího úspěchu prakticky ve všech možných odvětvích, včetně vědy.

Internet měl zprvu fungovat pouze jako prostředek komunikace uvnitř armády, která by mohla být během operací či dokonce potenciálních válečných konfliktů mnohem efektivnější. Vše začalo vytvořením první sítě s názvem ARPANET, přičemž o několik let později se začaly přidávat i další protokoly a internet byl zase o kousek blíž ke svému zrození. Naplno se však začal využívat až v 90. letech a začátkem 21. století.

Jak internet funguje?

I když internet používá u nás přes 81 % českých občanů, jen málo z nich ví, co se ve skutečnosti za tímto pojmem skrývá. A není divu, abyste mohli využívat všechny jeho služby, stačí, když budete znát jen potřebné minimum. Obecně je internet popisován jako globální síť počítačů, které mezi sebou komunikují pomocí protokolů s označením TCP/IP.

Jelikož tu určitě nejste od toho, abyste znali všechny technikálie, bude vám stačit mnohem jednodušší definice, kdy si můžete internet představit pouze jako pavučinu, po které jsou různě rozeseté počítače. Ty jsou propojené právě již zmíněnou pavučinou, přes kterou komunikují a posílají si mezi sebou všechny potřebné informace. Důležité je zmínit i to, že internet ve své podstatě nikomu oficiálně nepatří, přičemž nelze říci, že by do něj nikdo neviděl nebo ho nespravoval. O jeho správný chod se totiž starají některé nadnárodní či neziskové organizace.

Zdroje

  1. Redakce. Jak si vybrat připojení. In: Jaknainternet.cz. [online]. Dostupné z: https://www.jaknainternet.cz/page/1223/jak-si-vybrat-pripojeni/
  2. Redakce. Co je internet. In: Sprava-site.eu. [online]. Dostupné z: https://www.sprava-site.eu/internet/
  3. ČSÚ. Internet používá přes 80 % obyvatel Česka. In: CSU.cz. [online]. 24.03.2020. Dostupné z: https://www.czso.cz/csu/czso/internet-pouziva-pres-80-obyvatel-ceska
  4. Redakce. Jaká rychlost internetu je pro domácnost ideální?. In: Srovnejto.cz. [online]. Dostupné z: https://www.srovnejto.cz/blog/jaka-rychlost-internetu-je-pro-domacnost-idealni/
  5. Václav Nývlt. Internet používá přes 80 % obyvatel Česka. In: iDNES.cz. [online]. 01.02.2022. Dostupné z: https://www.idnes.cz/technet/technika/kontrola-rychlost-internet-platba-ctu.A220201_123222_tec_technika_nyv
  6. Pavel Jelič. Jak zjistit, zda je váš internet rychlý tak, jak udává poskytovatel. [online]. 17.09.2021. Dostupné z: https://www.letemsvetemapplem.eu/2021/09/17/jak-zjistit-zda-je-vas-internet-rychly-tak-jak-udava-poskytovatel/

Napsal autor

Daniel Holiš

Dan miluje novinky a hned musí vše vyzkoušet. Pracuje jako tester, takže přesně ví, jak má co fungovat a kde to mají nejlepší. :)