Telefony

Pokud u jednoho z tuzemských poskytovatelů mobilních služeb požádáte o mobilní tarif, s vysokou pravděpodobností vám nabídne obratem i slevu na nový mobilní telefon. Někteří z nich sami lákají nové zákazníky na výhodné nabídky, či rovnou balíčky, kdy mohou mobilní telefon dostat k tarifu zadarmo. To vše však nedělají pouze z dobrého pocitu, že někomu dopomohou k novému mobilnímu telefonu, ale především z vlastní inciativy, kdy se snaží zaháčkovat si nové zákazníky. Jak to celé funguje? Jaké mobilní telefony si můžete tímto způsobem pořídit a na co byste si měli dát při jejich výběru pozor?

Jak získat telefon se slevou? 

Jak získat mobilní telefon se slevou k tarifu? 

Nejčastějším tahákem pro sjednání mobilního tarifu je, hned za jeho výhodnou cenou, i sleva na koupi mobilního telefonu. Tu vám ale poskytovatel mobilních služeb neposkytne jen tak zadarmo. Nejprve mu budete muset nabídnout něco na oplátku a zároveň splnit i určité podmínky, které nemusí být vždy zrovna jednoduché

Podmínky pro získání slevy 

Každý operátor si sám stanoví podmínky, po jejichž splnění získáte nárok na slevu či koupi mobilního telefonu za zvýhodněnou cenu. Nejčastěji se setkáte s tím, že po vás bude operátor požadovat, abyste uzavřeli smlouvu na dobu určitou, čímž vám vznikne závazek. Ten je zpravidla stanovený na 24 měsíců, během kterých nelze od smlouvy odstoupit bez sankcí

Pokud i přesto chcete přejít k jinému operátorovi, může po vás ten stávající požadovat doplacení poskytnutých slev. Kromě toho budete muset splatit i veškerá zařízení, která jste si u operátora pořídily na splátky. Sleva navíc může být poskytována pouze u určitých tarifů či modelů mobilních telefonů. 

Čerpání slevy 

Jestliže splňujete všechny stanovené podmínky, můžete slevu využít při koupi vašeho nového zařízení. Obvykle se výše slevy pohybuje od 2 000 do 5 000 Kč, přičemž počáteční nabízená sleva nemusí být rozhodující. V praxi se můžete setkat například se slevou 4 000 Kč, která však nemusí být konečná. Její výše se totiž může lišit podle ceny tarifu, který si vyberete. 

Obecně platí, že čím vyšší tarif si sjednáte, tím vyšší bude i samotná sleva. Tu můžete uplatnit přímo při sjednání tarifu, který bude navázán na konkrétní mobilní telefon. Setkat se můžete i s nabídkou, kdy za nový mobilní telefon zaplatíte pouze symbolickou cenu ve výši 1 Kč. 

Podle čeho byste měli vybírat mobilní telefon?

To, že získáte mobilní telefon neznamená, že bude opravdu kvalitní. Jak již bylo řečeno výše, operátor vám dá zpravidla na vybranou z několika modelů, přičemž v nabídce budou nejen ty nejlevnější modely, ale i dražší zařízení, jejichž cena může přesáhnout i 10 000 Kč. Taková investice může být pro někoho až příliš, a proto raději sáhne po levnějším mobilním telefonu, který je tedy ve své podstatě k nepoužití. V souvislosti s tím je lepší si nejprve ověřit, zda se vyplatí do některého z nich vůbec investovat.

Využití mobilního telefonu 

V první řadě byste si měli ujasnit, k čemu chcete mobilní telefon používat. Nejmenší nároky budou mít uživatelé, kteří mobilní telefon využívají pouze k telefonování, psaní SMS a občasnému vyhledávání na internetu. Těm postačí levnější modely bez zbytečných funkcí navíc. Pokud rádi využíváte mobilní telefon naplno, měli byste raději sáhnout po dražším zařízení. To samé platí i u milovníků mobilních her, které mají mnohem vyšší nároky na výkon. Pokud například rádi fotíte, zaměřte se i na rozlišení fotoaparátu. 

Operační systém

Na úplném začátku se budete muset rozhodnout, jaký operační systém vám bude vyhovovat. Tím nejpoužívanějším je iOS, který mají v sobě zabudovány pouze iPhony. Druhým nejrozšířenějším operačním systémem je pak Android, který využívají téměř všechny dostupné mobilní telefony. Hlavním rozdílem jsou především nabízené aplikace, které mohou být někdy dostupné jen u vybraného operačního systému

Paměť

Největší vliv na výkon mobilního telefonu má jeho paměť, která rozhoduje o tom, kolik operací zvládne dané zařízení provádět ve stejný okamžik. I zde se vyplatí zhodnotit, za jakým účelem chcete mobilní telefon využívat a jakou zátěž na něj budete během používání vyvíjet. 

Současné modely lze rozdělit do 3 kategorií

  • 4 GB – postačí k běžnému surfování na internetu či používání běžných aplikací, 
  • 6–8 GB – je standardem pro všechny, kteří chtějí svůj mobilní telefon využívat opravdu naplno, 
  • 12 GB a více – využijí opravdový fajnšmekři, a to zejména hráči mobilních her, které už nezastaví žádné otravné sekání. 

Procesor 

Aby váš mobil fungoval tak, jak má, budete k tomu potřebovat mimo jiného i pořádný procesor. Především se vyplatí zaměřit se na počet jader, které výrazně ovlivňují jeho výkon. U mobilních telefonů nižší kategorie se setkáte většinou se čtyřjádrovým procesorem. Nejvýkonnější jsou pak osmijádrové procesory. Během výběru nezapomeňte věnovat pozornost ani modelu procesoru, který mi neměl být zastaralý. 

Výdrž baterie 

V době, kdy se bez mobilního telefonu neobejdeme, je třeba dbát i na výdrž baterie. Ta by měla dosahovat minimálně 4 500 mAh, díky čemuž budete moci svůj mobilní telefon využívat po celý jeden den. Pro delší výdrž vybírejte raději kapacitu nad 5 000 mAh, za kterou si i pořádně připlatíte. Od věci není se poohlédnout i po funkci rychlonabíjení či dokonce bezdrátového nabíjení. 

Uložiště 

Pro správné fungování mobilního telefonu bez sekání je potřeba i pořádné uložiště. Jeho velikost se odvíjí především od toho, jakým způsobem chcete mobilní telefon používat. Uložiště totiž obsahuje hned několik složek, přičemž poměrnou část zabírá samotná paměť. Ukládat sem poté můžete například aplikace, fotky, videa a další soubory. 

Běžně se setkáte s kapacitou

  • 16 GB – je vhodná pro nenáročné, kteří mobilní telefon využívají pouze k telefonování, projíždění internetu a používají jednoduché aplikace, 
  • 32 GB – vystačí ke stažení jednodušších aplikací a běžnému používání mobilního telefonu, 
  • 64 GB – zařízení s touto kapacitou je vhodné pro stahování i složitějších aplikací či ukládání hudby, 
  • 128 GB a 256 GB – je určená pro náročné uživatele, kteří rádi hrají hry či se řadí mezi vášnivé fotografy,
  • 512 GB a více – potěší opravdové fajnšmekry, kteří mobilní telefon využívají například místo tabletu či dokonce notebooku.

Funkce  

Nové mobilní telefony nabízí spoustu funkcí, které vám mohou značně usnadnit život. Hlavně byste však měli řešit bezpečnost, které je možné docílit pouze uzamčením zařízení. To lze následně otevřít buď rozpoznáním obličeje, či čtečkou otisků prstů, která je u většiny mobilních telefonu již standardem. 

Mezi další funkce se řadí i

  • možnost vložení 2 SIM karet 
  • odolnost vůči prachu či dokonce vodě 
  • hlasový asistent 
  • funkce nalezení ztraceného zařízení 
  • NFC (je nutná k bezkontaktním platbám a ovládání některých spotřebičů) 
  • možnost připojení k 4G či 5G síti (5G ještě není tak rozšířená) 

Na co byste si měli dát rozhodně pozor? 

Ne každý operátor bude zrovna férový, a proto není od věci mít se na pozoru. I když se daná nabídka může na první pohled zdát výhodná, nemusí tomu tak být. Vždy pamatujte na to, že úkolem každého zástupce pobočky je přesvědčit zákazníka, aby si danou službu či zboží pořídil. To neznamená, že vám bude hned lhát, ale je možné, že se vám o některých kličkách a háčcích jen tak sám od sebe nezmíní. Níže se tedy podíváme na několik věcí, které byste si měli před podpisem smlouvy vždy ověřit. 

Tarif nemusí být výhodný 

I když může být poskytovaná sleva opravdu lákavá, měli byste si ověřit, zda pro vás bude vybraný tarif opravdu výhodný. V opačném případě budete mít sice nejnovější mobilní telefon, ale nevyhovující tarif, který vůbec nebude odrážet vaše každodenní potřeby. Nemluvě o tom, že některé varianty mohou být i přeceněné, kvůli čemuž budete platit příliš vysoký účet za mobilní služby. 

Při výběru tarifu se zaměřte na

  • volné jednotky 
  • datové balíčky 
  • poplatky

Přečtěte si pečlivě smlouvu 

Jako u většiny služeb byste si i při koupi mobilního telefonu a následného sjednání tarifu, měli pečlivě přečíst smlouvu, kterou podepisujete. Věnujte pozornost všem podmínkám, které se s vaším závazkem pojí, a to včetně pravidelných plateb, poplatků a způsobu odstoupení od smlouvy. 

Rozmyslete si, zda je pro vás závazek správným řešením 

I když existují cesty, jak můžete odstoupit i od smlouvy se závazkem, musíte počítat s tím, že vás předčasné ukončení bude pravděpodobně stát nemalé peníze. Případné komplikace mohou nastat zejména, pokud čerpáte opravdu vysokou slevu, nebo si pořídíte drahé zařízení na splátky. Ještě před podpisem smlouvy se tedy vždy přesvědčte, zda je sjednání tarifu to správné řešení. 

Ověřte si cenu mobilního telefonu 

Někteří operátoři mohou nabízet předražené mobilní telefony, které byste v jiném obchodě sehnali výrazně levněji. Ve výsledku může být nabízená sleva pouze zástěrka, kdy po jejím odečtení zaplatíte reálnou hodnotu zařízení. Při výběru mobilního telefonu si vždy ověřte jeho cenu v jiných obchodech či e-shopech.

Použité zdroje

  1. Redakce. Jak vybrat mobilní telefon. In: dTest.cz. [online]. 26.10.2020. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-1636/jak-vybrat-mobilni-telefon 
  2. Redakce. Jak vybrat levný a výkonný mobilní telefon?. In: Mobilizujeme.cz. [online]. 19.10.2021. Dostupné z: https://mobilizujeme.cz/clanky/jak-vybrat-levny-a-vykonny-mobilni-telefon 
  3. Lukáš Hron. Některé neomezené tarify mají háčky. Někomu se nemusí vyplatit. In: iDNES.cz. [online]. 13.10.2021. Dostupné z: https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-operatori/tarif-srovnani-vodafone-t-mobile-o2-mobilni-data.A211008_112511_mobilni-operatori_LHR 
  4. Adam Kos. Neomezené tarify českých operátorů v roce 2022: Situace s nejběžnějšími tarify. In: Jablickar.cz. [online]. 05.01.2022. Dostupné z: https://jablickar.cz/neomezene-tarify-ceskych-operatoru-v-roce-2022-nejvice-nabizi-o2-musite-se-ale-upsat/
  5. Adam Kos. 5G v ČR: Pokrytí roste, jenže žalostně pomalu. In: Jablickar.cz. [online]. 11.11.2021. Dostupné z: https://jablickar.cz/5g-v-cr-pokryti-roste-jenze-zalostne-pomalu/
  6. Martin Kohout. Telefony za jednu korunu? Operátoři se vrací k dotování telefonů. In: Freebit.cz. [online]. 13.12.2018. Dostupné z: https://freebit.cz/telefony-za-jednu-korunu-operatori-se-vraci-k-dotovani-telefonu/ 
  7. Redakce. Konec děsivých pokut. Odejít od operátora jde od dubna rychleji a bez „výkupného“. In: Aktualne.cz. [online]. 01.04.2020. Dostupné z: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/operatori/r~5e8d13a273ea11ea8972ac1f6b220ee8/

Napsal autor

Daniel Holiš

Dan miluje novinky a hned musí vše vyzkoušet. Pracuje jako tester, takže přesně ví, jak má co fungovat a kde to mají nejlepší. :)