Kolik toho měsíčně provoláte?
Protelefované minuty
Poslané SMS
Vyčerpaná data
Naší pomoc již využilo 23 498 zákazníků
Skutečně nezávislý vyhledávač mobilních tarifů
- Všechny tarify na jednom místě
- Hlídací pes na slevy po přihlášení
- Nevoláme a neotravujeme
- Jsme nezávislí
Vybrat nejlepší mobilní tarif není žádná sranda, což jste asi zjistili, protože jste dorazili na správné místo – nejlepší srovnávač mobilních tarifů na českém internetu. A co je nejlepší? Nechceme po vás telefonní číslo nebo email za to, že vám ukážeme srovnání. Nikdo vám tedy nebude volat a otravovat, jako u jiných srovnávačů.
Jak vybrat nejlepší mobilní tarif?
Mobilní tarify a vše o nich v roce 2022
Technologie postupem času ovládly prakticky celý svět, což se odrazilo i na našem způsobu života. Dnes už si nedokážeme představit, že bychom strávili jeden jediný den bez přístupu k internetu nebo neměli po ruce svůj smartphone. Abychom je mohli využívat na plno, neobejdeme se bez mobilního tarifu, který už dávno neslouží pouze k telefonování a psaní SMS. Níže se tedy podrobně podíváme na to, co jsou to mobilní tarify a podle čeho byste je měli vybírat.
Tarif vs. Předplacená karta
V souvislosti s mobilními telefony neboli smartphony se často hovoří o dvou pojmech, a to mobilním tarifu a předplacené kartě. V obou případech se jedná o SIM kartu, díky které můžete volat, posílat SMS a brouzdat na internetu. Každá z nich má však svá specifika a tím pádem i nevýhody, které vám nemusí zrovna hrát do karet. O jaké se jedná?
Mobilní tarif
Mobilní tarif je asi jedním z nejrozšířenějších způsobů, jak získat přístup k mobilním službám. Při jeho sjednávání se zpravidla zastavíte na jedné z poboček, kde si u vámi vybraného operátora necháte sestavit výhodný balíček služeb a podepíšete smlouvu.
Výhody a nevýhody mobilního tarifu
Nevýhodou je, že dd té doby budete zavázáni k pravidelné platbě určité částky ve formě poplatku. Navíc si můžete vybrat, zda váš závazek bude na dobu určitou či na dobu neurčitou, přičemž druhá varianta je mnohem flexibilnější. Výhodou je však i cena za jednotlivé služby, které jsou často poskytovány i s výraznou slevou.
Výhody mobilního tarifu
- levné volání a posílání SMS
- výhodnější datové balíčky (možnost neomezených dat za příplatek)
- výhody při kombinaci více tarifů
Nevýhody mobilního tarifu
- závazek (někdy i na dobu určitou)
- je vázán na vaše jméno
- nízká flexibilita
- je třeba platit pravidelné měsíční poplatky
Předplacená karta
Předplacená karta je vhodná především pro uživatele, kteří mají rádi svobodu a flexibilitu. V podobně jednoduché SIM karty ji můžete koupit téměř v každém obchodě, benzínové stanici či trafice. Na rozdíl od mobilního tarifu, tak nemusíte při koupi podepisovat žádnou smlouvu, a tudíž ani souhlasit s pravidelným placením měsíčního poplatku. Naopak si sami zvolíte, kdy a co chcete platit.
Výhody a nevýhody předplacené karty
Jejich velkou nevýhodou jsou však často ceny za jednotlivé služby, které jsou několikanásobně dražší než u běžných mobilních tarifů. Ve výsledku se předplacená karta vyplatí zejména lidem, kteří volají a posílají SMS jen sporadicky. To samé platí i u internetu, nebo lépe řečeno dat. Datové balíčky jsou u předplacených karet velmi nevýhodné a často jejich kapacita neodpovídá reálným potřebám zákazníků. Za poměrně vysoké částky si můžete koupit balíčky, které vám v praxi vydrží maximálně jeden den.
Výhody předplacené karty
- svoboda
- flexibilita
- kompletně bez závazku
- sami si zvolíte, kolik peněz na kartu dobijete
- číslo není vázáno na vaše jméno
Nevýhody předplacené karty
- vyšší cena za jednotlivé služby
- nevýhodné a předražené datové balíčky
- dobitý kredit může po určité době vypršet
Síťový nebo virtuální operátor?
Ještě předtím, než se pustíte do výběru svého nového mobilního operátora, měli byste si udělat jasno v tom, jaký typ operátora pro vás bude nejlepší. Běžně je můžete totiž dělit hned na dvě skupiny, a to síťové a virtuální operátory. Jak už tomu bývá, obě možnosti mají své výhody a nevýhody, které je nejprve třeba pořádně zhodnotit.
Síťový operátor
Síťový operátor je jedním ze tří tamních poskytovatelů telekomunikačních sítí. I když se dlouhou dobu spekuluje nad tím, že se stát pokusí narušit konkurenceschopnost těchto gigantů alespoň čtvrtým operátorem, zatím se tak nestalo a nic nenapovídá ani tomu, že by se to v blízké době změnilo.
V současnosti se do této skupiny operátorů řadí pouze O2, Vodafone a T-Mobile. Obecně síťový operátoři nabízí větší portfolio služeb, které může zahrnovat nejen volání, posílání SMS nebo mobilní data, ale i internetové služby, internetovou televizi či výhodné nákupy elektroniky.
Virtuální operátor
Virtuální operátoři, kterých je u nás pře 70, na rozdíl od těch síťových nedisponují vlastní telekomunikační sítí, ale i přesto dokážou svým uživatelům nabídnout výhodné telekomunikační služby. Aby je mohli poskytovat, musí si platit přístup k síti u jednoho ze tří zmíněných síťových operátorů. I přesto se jim daří ušetřit nemalé částky na svých nákladech, díky čemuž mohou svým uživatelům nabídnout výrazně nižší ceny za své služby.
Do této skupiny lze zařadit i takzvané šedé operátory, kteří ve své podstatě fungují na stejném principu. Na rozdíl od virtuálních operátorů se zaměřují hlavně na firmy, kterým nabízí výhodnější hromadné tarify. Na druhou stranu ale nejsou praktiky těchto operátorů zcela transparentní a jen málokdy je možné u nich provést převod čísla k jinému operátorovi.
Podle čeho se vyplatí mobilní tarif vybírat?
Pokud jste se rozhodli, že si sjednáte mobilní tarif, měli byste se zaměřit zejména na jeho pečlivý výběr. S trochou trpělivosti a hledání totiž můžete ušetřit i nemalé částky. Někdy je navíc velmi těžké vyznat se v nabídce jednotlivých operátorů nebo porozumět terminologii, které se při návštěvě jedné z poboček zaručeně nevyhnete. V následujících odstavcích se tedy podíváme na stěžejní body, kterým byste při výběru mobilního tarifu měli věnovat pozornost.
Volné jednotky
V první řadě se zaměřte hlavně na volné jednotky neboli kapacitu jednotlivých služeb. Důležité je, aby se vám podařilo alespoň částečně odhadnout, v jaké míře budete tyto služby využívat a tudíž, i kolik volných jednotek budete potřebovat. Pokud jste již někdy v minulosti již využívali služby mobilního operátora, můžete jejich výši odhadnout z poslední faktury. V opačném případě se řiďte podle toho, jak často voláte či kolik času strávíte na internetu.
Poplatky
Poplatkům se bohužel nevyhnete ani u mobilních tarifů. Zejména se bude jednat o příplatky za různé služby, které jsou nad rámec vašeho tarifu. Nejčastěji se jedná o datové balíčky, za které si připlatíte částky v řádu stovek korun. Vždy si ověřte, zda nemáte nastavené automatické obnovování dat či volných jednotek, za které budete platit, aniž by vás na to operátor předem upozornil. Před podpisem smlouvy se informujte i o výši jednotlivých poplatků, mezi které se řadí i poplatek za odstoupení od smlouvy.
Datové balíčky
V současné době jsou pro většinu zájemců o mobilní tarify důležitá především mobilní data, díky kterým mají přístup k internetu prakticky odkudkoli. Bohužel v České republice jsou data poměrně drahá, a proto se vyplatí pečlivě přemýšlet nad tím, kolik dat ve skutečnosti potřebujete. Vyplatí se zhodnotit hlavně to, kolik času na internetu trávíte a zda potřebujete mít přístup k němu opravdu 24 hodin denně.
Jak na ukončení smlouvy a změnu operátora?
V některých případech se vám i přes pečlivý výběr nemusí podařit vybrat operátora, který vám bude opravdu vyhovovat. Může se tedy stát, že podepíšete smlouvu a zá pár týdnů či měsíců přijdete na to, že poskytované služby nenabízí to, co jste očekávali. V takovou chvíli se nabízí jediné řešení, a to odstoupení od smlouvy.
Odstoupení od smlouvy nemusí být jednoduché
Často diskutovaným tématem je nepochybně způsob, jak můžete, co nejrychleji odstoupit od smlouvy u mobilního operátora. Takový krok nemusí být snadný, jak se na první pohled zdá. Málokterý operátor vidí rád, že mu odchází platící zákazník. Někdy se tedy může stát, že se při rušení smlouvy setkáte s menšími překážkami či zbytečným prodlužováním termínů.
Dobrou zprávou je i to, že veškerá dokumentace a papírování spojené se zrušením smlouvy spadají na nového operátora, takže vy se už o nic starat nemusíte. Abyste se vyhnuli vysoké sankci i u smlouvy na dobu určitou, musíte nejprve splatit všechny své závazky (mobil či tablet na splátky atd.) Poplatek vás bude čekat pouze, pokud výpověď podáte v období 3 měsíců od uzavření smlouvy. V takovém případě zaplatíte 1/20 ze sjednaného paušálu.
Jiný operátor stejné číslo
Při změně mobilního tarifu můžete požádat i o převod vašeho stávajícího čísla k jinému operátorovi. Takové řešení je vhodné zejména u lidí, kteří své mobilní číslo používají téměř všude a nemohou si dovolit ho ztratit.
Postup je navíc velmi jednoduchý, přičemž k převodu čísla potřebujete pouze takzvané OKU neboli 14místný ověřovací kód účastníka. Ten naleznete buď na kartě, ze které jste vylomili SIM kartu nebo vám ho může sdělit rovnou operátor. Převod následně trvá 2 až 5 dní, po kterých můžete své číslo používat jako doposud.
Použité zdroje
- Wikipedia. Mobilní operátor. In: Wikipedia.cz [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mobiln%C3%AD_oper%C3%A1tor
- Český telekomunikační úřad. In: CTU.cz [online]. Dostupné z: https://www.ctu.cz/telekomunikace
- Redakce. Snahy o levnější volání do jiných zemí EU. In: Spotrebitele.dtest.cz. [online]. 26.10.2021. Dostupné z: https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-9091/snahy-o-levnejsi-volani-do-jinych-zemi-eu
- Lukáš Hron. Do prodejny operátora si raději vezměte svědka, radí ČTÚ. In: iDNES.cz. [online]. 3. 9. 2020. Dostupné z: https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-operatori/operator-kamenna-pobocka-ustni-dohoda-svedek-nekala-praktika-osobni-jednani.A200901_164507_mobilni-operatori_LHR
- Lukáš Hron. Štve vás operátor? Ode dneška se ho zbavíte rychleji a zdarma. In: iDNES.cz. [online]. 1. 4. 2020. Dostupné z: https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-operatori/zmena-operatora-novela-zakon-o-elektronickych-komunikacich-prenositelnost-cisla.A200319_130707_mobilni-operatori_LHR
- Český telekomunikační úřad. Analýza velkoobchodního trhu mobilních služeb. In: CTU.cz. [online]. 8. 3. 2019. Dostupné z: https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/ctu/sdeleni-o-zahajeni-konzultace-k-predbezne-analyze-velkoobchodniho-trhu-mobilnich-sluzeb/obrazky/predbeznaanalyzavelkoobchodnihotrhumobilnichsluzebverzeprovkprozverejnenipodepsany.pd
- Lukáš Václavík. V Česku jsou jen tři mobilní sítě, ale přes 70 operátorů. In: Mobilmania.cz. [online]. 18. 4. 2021. Dostupné z:https://mobilmania.zive.cz/clanky/v-cesku-jsou-jen-tri-mobilni-site-ale-pres-70-operatoru/sc-3-a-1351272/default.aspx